Gydytojas A.Šimkus: „Užsiimant boksu lavinama jėga, greitis, reakcija ir dėmesys“

Gydytojas A.Šimkus: „Užsiimant boksu lavinama jėga, greitis, reakcija ir dėmesys“

Boksas – tai dviejų sportininkų kumštynės pagal tam tikras taisykles. Boksuojamasi specialioje aikštelėje – ringe, – prižiūrint treneriams arba teisėjams, nes ši sporto šaka pakankamai pavojinga ir traumuojanti. Tai viena seniausių kovinio sporto šakų. Pagal senumą boksas nusileidžia tik imtynėms.

Boksas buvo viena senovės Graikijos Olimpinių Žaidynių sporto šakų. Jis atgimė XIX amžiuje, kai Anglijoje buvo pradėtos organizuoti  bokso kovos, tik, aišku, su daugiau apribojimų. Palyginus su dabartiniu boksu, tos kovos buvo pakankamai žiaurios. Tik praėjusio amžiaus pradžioje boksas įgavo dabartinį veidą, buvo įvestas laiko apribojimas, uždrausti kai kurie smūgiai.

Pirmasis Lietuvos sporto gydytojas Kęstutis Šimkus anuomet rašė, kad „bokso rungtynės gali būti leistos tik dvasiškai ir fiziškai labai išsilavinusiam žmogui.“ Tuo tarpu K.Šimkaus anūkas, sporto centro gydytojas Andrius Šimkus primena, kad boksuotis labai mėgo legendinis literatūros personažas seklys Šerlokas Holmsas, o garsusis Lietuvos boksininkas Algirdas Šocikas dėl garbingo elgesio buvo vadinamas „ringo džentelmenu“.

Verta prisiminti 1968 metų įvykius: tada Sovietų Sąjungos pirmenybių finale mūsų boksininkas Jonas Čepulis pralaimėjo A.Vasiuškinui, bet netrukus šis J.Čepulio varžovas viešoje vietoje įsivėlė į muštynes ir garbė vykti į Meksiko olimpiadą atiteko lietuviai. Tąsyk J. Čepulis olimpiadoje sublizgėjo netikėtai laimėdamas sidabro medalį. Tai dar kartą įrodo, kad chuliganiškam elgesiui bokse – ne vieta.  

Gydytojas A.Šimkus teigia, kad užsiimant boksu lavinama jėga, greitis, reakcija ir dėmesys. Boksas suteikia ramybę, ryžtą, greičiau įgyvendinami sau išsikelti tikslai, šalinamas stresas, stiprėja pasitikėjimas savimi. Labai svarbu, kad boksą lankantys vaikai nepasiduoda patyčioms. 

Tačiau, pasak A.Šimkaus, reikia žinoti, kad dėl bokso galima patirti galvos ir smegenų traumų, veido ir žandikaulio sužalojimų, pečių, rankų, kaklo traumų, todėl reikia tai turėti omenyje ir būti atsargiems.

 

Lietuvos pašto nuotr.